top of page
obr.Zaharada.jfif
Vypoved%20oci%20-foto%20Angelo%20Purgert
Vintage Cookbook

Zahrada mého života se zrodila před mnoha lety a dospívala spolu se mnou…


 

Příběh, který vyprávím v knize Zahrada mého života je příběhem, který žil odnepaměti v mé blízkosti a seznámila mě s ním má milovaná prateta. Byl to její vlastní, životní příběh, a tak už vlastně od dětství vím, jak složité a těžké časy zažívali lidé za druhé světové válce, ale i po ní.

Už jako malá jsem věděla, že strach, který svíral hruď mladé dívky, ukrývající se na půdě starého činžovního domu, byl veliký, a také znám ten pocit zoufalství, který zažívali lidé, když se o dvě desítky let později museli dívat, jak se v ulicích Prahy srocují ruské tanky…

Avšak tehdy ten příběh nebyl ucelený, ani vyzrálý natolik, aby mohl být knižně zpracován. Byla jsem ještě dítě, když mi o všem vyprávěla, a tak její příběh musel dospět, uzrát ve mně samotné a teprve potom jsem jej dokázala položit na papír.

Dodnes na mou pratetu vzpomínám, jako na charismatickou, ráznou ženu, která se bravurně pohybovala okolo plotny s bublajícími hrnci a zručně nalévala právě uvařenou ovocnou šťávu do lahví od vína. Mezitím jen tak mimochodem zavařovala švestkový kompot nebo odbíhala k žehlícímu prknu, aby svému muži vyžehlila košile do kanceláře. A právě v těchto chvílích mi v útržcích říkala o všech těch nelehkých dobách, kterými musela projít.

Její vyprávění ale nebylo uspořádané, a vzpomínky se vynořovaly postupně, jedna přes druhou, tak jak byly poschovávané v její mysli.

Někdy se při vzpomínání zamyslela nad svým životním údělem, povzdechla si a nenápadně, abych neviděla, utřela slzu, která jí stekla po tváři. Jindy se zase rozesmála na celé kolo, odhrnula si z čela neposedný pramen vlasů a roztančila se po celé kuchyni, jen aby mi ukázala, jak kdysi dávno poskakovala v rytmu charlestonu.

Bývaly to moc hezké chvilky, ale jak šel čas a já rostla v mladou ženu, síly mé pratetě postupně ubývaly. Už nedokázala hbitě běhat po kuchyni a zavařovat, ani nežehlila vybělené strejdovy košile. O charlestonu ani nemluvím... Postupem let její tvář ozdobily vrásky a čas protkal její pečlivě naondulovaný účes stříbrnými nitkami.

Tehdy jsme už jen vzpomínaly nad kávou a sušenkami a já si její vzpomínky pečlivě zaznamenávala. S každým jejím slovem vznikal v mé hlavě ucelený děj příběhu, který jsem chtěla předat i ostatním ženám a podělit se s nimi o cenné vzpomínky, kterým jsem měla tu čest naslouchat.

A tak jednoho dne uviděla světlo světa kniha, pro kterou jsem dlouho nemohla najít ten správný název. Několik dní jsem o něm přemýšlela, abych dalšího dešťového rána zavolala nakladateli a sdělila mu ten konečně vybraný název. Zahrada mého života.

Má prateta je sice hlavní hrdinkou této krátké novely, ovšem v zájmu zachování soukromí dalších členů rodiny, jsem jména v knize a některá rodinná fakta a události pozměnila tak, abych předešla případnému nedorozumění a odhalení pravé identity kohokoliv, kdo se v knize objevil. Ačkoliv jsem musela čtenáře tak trochu oklamat některými ryze osobními událostmi v Mariině životě, na svou duši i vlastní smrt mohu odpřisáhnout pravdivost historických faktů, které jsou v knize popisovány. A věřte, že jich není málo… 😊

5.png
image1.jpeg
V příběhu začíná Marie vyprávět svůj životní příběh ve chvíli, kdy navštíví školu v malé obci, kam jako malá chodila. Uteklo od té doby hodně času, paní Winterová je starší dáma, která tam má svým posluchačům vyprávět, jak se s nacisty i komunisty poprala, aby přežila a mohla vyprávět…
5.png
logo.png
Kniha Zahrada mého života vypráví příběh jedné staré paní, ženy, která by klidně mohla být Vaší matkou, sousedkou nebo kamarádkou. Příběh jejího života, který byl ovlivněn třemi politickými režimy a je zpovědí ženy, která měla neuvěřitelně silnou vůli, ženy která se naučila vzdorovat osudu. „A právě tahle Marie, ta mi rozumí víc, než kdokoli jiný. Je ženou tří politických režimů, třech mohutných řek života, které pokaždé tekly jiným směrem, aby se nakonec všechny setkaly v jednom velkém oceánu vzpomínek a porozumění.“
bottom of page