Chcete se začíst do ukázky textů z knihy? Vyplňtě váš e-mail, odešlete a e-book zdarma je váš...
Jitka Závodná a knihy
spisovatelka, scénáristka
a velká milovnice Islandu
Co je to vlastně writingtherapy?
Každý, kdo se kdy osmělil a začal psát, ať už v rámci nějakého projektu, jen tak sám pro sebe a nebo do šuplíku, jistě mi potvrdí, že psaní je jednou z nejpříjemnějších relaxačních činností, jaké kdy může lidská bytost zažít.
Ivan Klíma, Franz Kafka a nebo můj další oblíbenec Ota Pavel nejednou nalézali klid a duševní harmonii právě mezi řádky svých vlastních textů a prostřednictvím fiktivních příběhů, poskytovali duševní prožitek nejen čtenářům, ale především sami sobě.
Writingtherapy (volně přeloženo jako terapie psaním) je relaxační metoda, díky níž se můžeme nejen odreagovat, ale můžeme psaním vyjádřit svou vlastní nespokojenost, své strachy a trápení, o kterých bychom jen těžko mohli druhým vyprávět. Papír totiž unese mnohé, a tak svá osobní trápení můžeme propůjčit fiktivním postavám v jakémkoliv příběhu, který zpracujeme například ve formě povídky a s jistým odstupem pak můžeme sledovat rozuzlení naší vlastní životní zápletky, nebo nalézt nejschůdnější způsob, jak daný problém vyřešit.
Před několika lety se ke mě jen velkou náhodou dostala kniha nazvaná příznačně Psaním ke svobodě. Jejím autorem je americký spisovatel Mark Matousek a díky jeho knize jsem dospěla k názoru, že psaním lze nejen nalézt vnitřní klid a rovnováhu během složitých životních období, ale lze jeho prostřednictvím nastoupit na cestu pravdy, transformace a sebe nalezení.
Po prostudování této knihy, spolu s vlastními zkušenostmi se psaním a s jeho výukou, jsem vytvořila koncept online terapie, ve které provedu účastníka celým procesem psaní, na jejímž konci si bude účastník terapie nejen vědom svých vlastních strachů, ale bude je i umět přetvořit ve svou novou kreativní budoucnost.
V praxi je online terapie rozložena do 14ti týdnů (lze ji však dle potřeby zkrátit, nebo naopak prodloužit). V každém týdnu se zpracovává určité téma, na které pak zvolna navazuje další. Jedná se v podstatě o 14 zastavení, kdy se účastník writingtherapy pozvolna noří do své vlastní duše a pomalu a nenásilně mění svůj vlastní životní příběh k lepšímu. Protože pokud změníme svůj příběh, změní se i náš vlastní život... :)
Jak online writingtherapy probíhá? Probíhá na základě výměny e-mailů, případně skrze skype, ve kterých účastník terapie zpracovává písemně mnou odeslaná zadání na určité téma. Po zpracování tématu si text společně probereme a v místech, kdy účastník terapie neví, jak dál v psaní pokračovat, vedu ho nenásilně formou fiktivního příběhu až do míst, kde sám bude moci na svůj příběh navázat...
Budete-li říkat pravdu,
změníte svůj příběh.
Změníte-li svůj příběh,
promění se i váš život.
Máte-li k writingtherapy jakýkoliv dotaz, napište mi:
Jestliže se rozhodnete pro nalezení své životní cesty prostřednictvím writingtherapy, vězte, že není potřeba žádných zvláštních dovedností, nebo předchozích zkušeností s psaním textů. Samotné psaní je zde vnímáno pouze jako výrazový prostředek a sloh, gramatika, spisovatelské vlohy nebo cokoliv jiného opravdu není zapotřebí. Je však nutné vzít v úvahu, že si lektor/terapeut vyměňuje s účastníkem terapie pouze psaný text, tudíž je zapotřebí mít vlastní PC, internet a schopnost ovládat e-mailovou korespondenci, což není nic složitého :)
Chcete-li najít životní rovnováhu na vydat svou vlastní cestou, napište mi. Spolu to zvládneme :)